O nas

Kultura i oświata

Parafia p.w. Ofiarowania NMP

Instytucje i Organizacje

Atrakcje

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. I. Partyki w Górnie

sp2 szkola

 

Dane kontaktowe

Zaborze 51
36-051 Górno
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
17 7728652
www.sp2gorno.wist.com.pl

 

O szkole

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie mieści się w malowniczej i zalesionej części Górna, zwanej Zaborzem. W Zaborzu Szkoła Podstawowa powstała w 1961 roku. Wcześniej dzieci z przysiółka i Mesznego chodziły do szkoły w Górnie.

W 1958 roku zawiązał się Komitet Budowy Szkoły. Koszta budowy w 50% pokrywał Iignacy Partyka pochodzący z Zaborza, a przebywający w USA, zaś drugą połowę Wydział Oświaty w Kolbuszowej. Powstał budynek złożony z 3 sal lekcyjnych i mieszkana kierownika (został nim Kazimierz Golas). Dzieci z Zaborza i Mesznego musiały na katechezę uczęszczać nadal do Górna, gdyż w 1961 roku po uruchomieniu szkoły, władze oświatowe nie zgodziły się na naukę religii w murach szkoły.

Ignacy Partyka z żoną Bronisławą zfinansował także budowę Domu Ludowego w Zaborzu. Zamysłem fundatorów było, aby największa sala w Domu Ludowym miała charakter kapilcy, w której księża odprawialiby w niedzielę i święta Mszę św. dla wiernych z Zaborza i Mesznego, szczgólnie dla chorych, dzieci i w podeszłych wiekiem. Jednakże po wybudowaniu władze świeckie czyniły wszystko, aby nie zrealizować woli fundatorów i nie dopuściły do do powstania kaplicy i sprawowania Eucharystii. Ignacy i Bronisława Partykowie wydrukowali nawet w USA obrazek na pamiątkę odprawienia pierwszej Mszy św. w wybudowany Domu Ludowym w 1970 roku, który dotarł do Górna, Zaborza i Mesznego. Nie pomogly interwencje Partyków w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie w 1972 roku. W związku z taką postawą władz w niedoszłej kapicy utworzono salę widowiskową, a w trzech pomieszczeniach zorganizowano sale lekcyjne, a ponadto powstało jedno mieszkanie dla nauczyciela. Nie było również mowy, aby katechizacja odbywała się w Domu Ludowym. W 1972 roku utworzono punkt katechetyczny w domu Józefa Burka, gdzie księża wikariusze nauczali religii aż do 1989 roku, po czym przeniesiono ją do tamtejszej szkoły (Źródło: "Dzieje Parafii Górno" 1599-1999, Krzysztof Ożóg).

Teren wokół szkoły to ogródek oraz dość duże boisko. Szkoła może poszczycić się sukcesami w różnych konkursach jak również sukcesami sportowymi. Uczniowie korzystają z pracowni komputerowej ze stałym dostępem do Internetu. W szkole jest biblioteka, czytelnia z 5 stanowiskami komputerowymi i dostępem do Internetu oraz sala gimnastyczna ze sceną. W szkole działa sklepik, który prowadzony jest przez uczniów pod nadzorem nauczycieli i rodziców. W szkole panuje miła i przyjazna dziecku atmosfera. Po lekcjach młodzież korzysta z różnych kół zainteresowań: ekologicznego, historycznego, plastycznego i sportowego. Można także szlifować zdolności wokalne na zajęciach z chóru i spotkaniach oazowych. Odbywają się także zajęcia wyrównawcze. Na terenie szkoły działa również Samorząd Uczniowski. Organizuje wiele imprez, współpracuje z dyrekcją, Radą Rodziców i nauczycielami. Propaguje prawa dziecka i czuwa nad ich przestrzeganiem.

 

Lokalizacja