Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej "Sanatorium" im. Jana Pawła II w Górnie

sanatorium gorno

Rzeszowska 5
36-051 Górno
www.gorno.eu

O zakładzie

sanatorium logo

Sanatorium Przeciwgruźlicze rozpoczęło swą działalność w kwietniu 1949 roku, w budynkach pozostawionych przez wojska niemieckie okupujące te tereny. Obiekty powstały w czasie II wojny światowej dla potrzeb lotników niemieckich. Lokalizację wybrano m.in. ze względu na mikroklimat o walorach zdrowotnych. Sanatorium rozpoczęło swą działalność w iście pionierskich warunkach. Personel stanowili: 1 lekarz i 5 pielęgniarek.

Wg kroniki Sanatoryjnej pierwszy pacjent przyjechał po 4 dniach, po tygodniu było ich już pięciu i tak stopniowo Sanatorium rosło w siłę, aż do chwili obecnej, placówka istnieje bowiem już przez ponad pół wieku.

W styczniu 1998 roku zakład został przekształcony w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze. Kolejna zmiana nastąpiła w 2001 roku, gdy struktura zakładu znacznie się poszerzyła i zakład przyjął nazwę Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium”.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej "Sanatorium" im. Jana Pawła II oferuje specjalistyczne leczenie gruźlicy i chorób płuc, świadczenia medyczne w zakresie opieki długoterminowej oraz specjalistyki ambulatoryjnej, rehabilitacji, diagnostyki i medycyny pracy. W lipcu 2007 r. Zakład wdrożył system zarządzania jakością w zakresie usług medycznych. Obecnie obowiązujący Certyfikat jest zgodny z normą PN-EN ISO 9001:2009.
Atutem zakładu jest specyficzna lokalizacja. Położenie na terenie leśnym i izolacja od aglomeracji miejskiej eliminuje zanieczyszczenie przemysłowe środowiska. Leczenie w specyficznym mikroklimacie o walorach zdrowotnych, zapewniają lasy sosnowe wydzielające zdrowotne olejki eteryczne drzew i glastych.