O nas

Kultura i oświata

Parafia p.w. Ofiarowania NMP

Instytucje i Organizacje

Atrakcje

Ohel cadyka Elimelecha w Leżajsku

ohel elimelecha lezajsk

 

www.kirkuty.xip.pl/lezajsk.htm

 

Żydzi w Leżajsku (w języku jidysz: Lizansk) mieszkali na pewno już w początkach XVI w. W 1635 r. leżajscy Żydzi uzyskali królewski przywilej warzenia oraz wyszynku piw i miodów. Na przestrzeni lat Żydzi stanowili około 50% mieszkańców miasta.

Gdyby nie chasydyzm, Leżajsk byłby zapewne niewyróżniającym się, jednym z setek polskich sztetli. W XVIII w. osiadł tu wędrowny kaznodzieja Elimelech syn Elazara Lipmana, zwany później Elimelechem z Leżajska. Ten uczeń słynnego Dowa Bera z Międzyrzecza był jednym z najważniejszych cadyków oraz twórcą koncepcji ruchu chasydzkiego . Napisał wiele opracowań o charakterze religijnym, spośród których największe znaczenie ma traktat zatytułowany Łagodność Elimelecha (hebr., Noam Elimelech ). O leżajskim Rebe mówiono, że był "lekarzem dusz, poskromicielem demonów oraz cuda czyniącym przywódcą i doradcą". Dzięki działalności Elimelecha, Leżajsk stał się jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Europie.

Do dziś grób Elimelecha jest celem pielgrzymek Żydów z całego świata. Przyjeżdżają tu przez cały rok, oczekując cudownego uzdrowienia. Nie żądają jednak wiele, gdyż wiedzą, że "cadyk słucha próśb tych, którzy nie chcą za dużo". Szczególnie liczne pielgrzymki przybywają w rocznicę śmierci Elimelecha, przypadającą 21 dnia miesiąca adar, kiedy to - według wierzeń pobożnych Żydów - dusza zmarłego powraca na ziemię.

 

 Lokalizacja