O nas

Kultura i oświata

Parafia p.w. Ofiarowania NMP

Instytucje i Organizacje

Atrakcje

Muzeum – Zamek w Łańcucie

palac lancut

 

www.zamek-lancut.pl

 

Zamek w Łańcucie, inaczej Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka znajdująca się w Łańcucie.

Lokalizacja zamku na mapie Polskiamek zbudowany został prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku. Wzniesiony przez Pileckich później na przełomie XVI i XVII wieku był w rękach Stanisława Stadnickiego, awanturnika zwanego diabłem łańcuckim. Zniszczony w początkach XVII wieku, a w latach 1629-1641 zbudowany od podstaw przez marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego. Nowy zamek miał plan czworoboku z dziedzińcem i wieżami narożnymi po późniejszej przebudowie barokowej w XVIII wieku zachował to założenie. Otoczony systemem fortyfikacji oparł się najazdowi szwedzkiemu w 1655 roku i wojsk Rakoczego w 1657 roku. Po pożarze w 1688 roku został na początku XVIII wieku zastała dokonana wzmiankowana już przebudowa w stylu barokowym.

Od 1817 roku pozostawał w rękach Potockich. W XIX wieku rozebrano część fortyfikacji (wały ziemne) i rozbudowano część gospodarczą, m.in. ujeżdżalnię, stajnię i wozownię. Niedawno został odrestaurowany. Posiada komnaty w stylu biedermeier, rokoko i klasycystycznym. Obecnie Muzeum Wnętrz i Powozów.

 

Lokalizacja