Cmentarz żydowski w Sokołowie Młp

cmentarz zydowski sokolow

www.kirkuty.xip.pl/sokolowmalo.htm

Gmina żydowska w Sokołowie Małopolskim posiadała dwa miejsca pochówku. Pierwszy cmentarz jest wzmiankowany w 1687 r. Założono go na placu położonym ok. 150 m na północny wschód od rynku, u zbiegu obecnych ulic Kochanowskiego i Szewskiego. Wiadomo, że w okresie międzywojennym cmentarz był ogrodzony wysokim drewnianym płotem, w jego obrębie znajdował się drewniany ohel. Cmentarz uległ dewastacji w podczas II wojny światowej oraz w okresie późniejszym. W latach PRL na jego terenie zbudowano magazyny, obecnie w tym miejscu funkcjonuje punkt sprzedaży opału i paliw. Kilkanaście lat temu w budynku przylegającym do budynku wagi towarowej urządzono ohel, w którym umieszczono dwie współczesne macewy:

• zmarłego w dn. 13 stycznia 1849 r. (19 tewet 5609 r.) cadyka Elimelecha Weissbluma z Rudnika, syna Menachema Isachara z Przeworska, wnuka Eleazara z Leżajska, prawnuka słynnego Elimelecha z Leżajska,
  • jego syna, zmarłego w dn. 22 lipca 1910 r. (15 tamuz 5670 r.) Eleazara z Rudnika, autora księgi Badania Melecha (hebr., Miszna le-Melech).

Klucz do ohelu udostępniają pracownicy firmy działającej na terenie zniszczonego cmentarza.

Drugi cmentarz założono prawdopodobnie w XVIII w. na działce położonej na północny wschód od miasta, przy obecnej ul. Okulickiego. Również ten cmentarz uległ znacznej dewastacji. W latach 60-tych na jego części wybudowano stację benzynową. Po okrojeniu granic cmentarz zajmuje działkę o powierzchni 5484 m kw., na której - według szacunkowych danych - zachowało się około 200-300 macew. W 2013 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zbudowała ogrodzenie cmentarza.

tekst: Krzysztof Bielawski
Bibliografia: